كيمياگران مبين ری

بهترین راهکارهای جلوگیری از خوردگی فلزات

جلوگیری از خوردگی فلزات

زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی میتواند منجربه مشکلات ایمنی شود و یکپارچگی تجهیزات و لوازم شما را از بین ببرد. حتی تعمیر و نگهداری معمول برای حذف یا تعمیر خوردگی میتواند هزینه ها را افزایش دهد . در این مقاله به بهترین روش های جلوگیری از خوردگی فلزات خواهیم پرداخت.

جلوگیری از خوردگی فلزات

روش های جلوگیری از زنگ زدگی فلزات

در این بخش از مقاله قصد داریم به بهترین روش های جلوگیری از زنگ زدگی فلزات بپردازیم و موارد لازم در این خصوص را برای شما عزیزان شرح دهیم.

پوشش های مانع

یکی از ساده ترین و ارزان ترینراه ها برای جلوگیری از خوردگی فلزات ، استفاده از پوشش های مانع مانند رنگ ، پلاستیک یا پودر است. پودر ها از جمله اپوکسی ، نایلون و یورتان به سطح فلز میچسبند تا یک لایه نازک ایجاد کنند. پلاستیک و موم اغلب بر روی سطوح فلزی اسپری میشوند . رنگ به عنوان یک پوشش برای محافظت از سطح فلز در برابر بار الکتروشیمیایی ناشی از ترکیبات خورنده عمل میکند . سیستم های رنگ امروزی ترکیبی از لایه های مختلف رنگ هستند که عملکرد های مختلفی را انجام میدهند . پوشش پرایمر به عنوان یک بازدارنده عمل میکند ، لایه میانی به ضخامت کلی رنگ می افزاید و پوشش نهایی در برابر عوامل محیطی مقاومت میکند.

بزرگترین ایراد پوشش ها این است که اغلب نیاز به برداشتن و اعمال مجدد دارند. پوشش هایی که به درستی اعمال نمیشوند ، میتوانند به سرعت شکست بخورند و منجربه افزایش سطح خوردگی شوند . پوشش های حاوی ترکیبات آلی فرار هستند که آنها را برای افراد و محیط زیست خطرناک میکنند.

گالوانیزه کردن گرم

این روش جلوگیری از خوردگی فلزات شامل فرو بردن فولاد در روی مذاب است . آهن موجود در فولاد با روی واکنش نشان میدهد و یک پوشش آلیاژی با چسب محکم ایجاد میکند که به محافظ عمل میکند. این فرآیند بیش از ۲۵۰ سال است که برای محافظت در برابر خوردگی چیزهایی مانند مجسمه های هنری و تجهیزات زمین بازی استفاده میشود. متأسفانه گالوانیزه کردن را نمیتوان در محل انجام داد.

به این معنی که شرکت ها باید تجهیزات را از کار خارج کنند تا درمان شوند . برخی از تجهیزات ممکن است به سادگی برای این فرآیند بیش از حد بزرگ باشند. شرکت ها را مجبور به کنار گذاشتن ایده به طور کلی کند . علاوه بر این ، روی میتواند خرد یا پوست کند . و قرار گرفتن در معرض زیاد با عناصر محیطی میتواند روند سایش روی را تسریع کند و منجربه افزایش نگهداری شود . در نهایت دود روی که از فرآیند گالوانیزه آزاد میشود ، بسیار سمی است.

فولاد آلیاژی (ضد زنگ)

فولاد آلیاژی یکی از روش های جلوگیری از خوردگی فلزات در سراسر جهان است . که خواص فلزات مختلف را باهم ترکیب میکند تا استحکام و مقاومت بیشتری را برای محصول حاصل فراهم کند . به عنوان مثال ، نیکل مقاوم در برابر خوردگی همراه با کروم مقاوم در برابر اکسیداسیون ، آلیاژی را ایجاد میکند که میتواند در محیط های شیمیایی اکسید شده و کاهش یافته ، استفاده شود . آلیاژ های مختلف در برابر شرایط مختلف ، مقاومت میکنند و به شرکت ها انعطاف پذیری بیشتری میدهند.

حفاظت کاتدیک یک راه برای جلوگیری از خوردگی فلزات

حفاظت کاتدی با وسایل الکتروشیمیایی محافظت میکند. برای جلوگیری از خوردگی فلزات ، مکان های فعال روی سطح فلز با تأمین الکترون هایی از منبع دیگر ، معمولا با آند های گالوانیکی متصل به سطح یا نزدیک آن ، به مکان های غیر فعال تبدیل میشوند. فلزات مورد استفاده برای آند ها عبارتند از آلومینیوم ، منیزیم یا روی.

در حالی که حفاظت کاتدی بسیار مؤثر است ، آندها مصرف میشوند واغلب نیاز به بررسی یا تعویض دارند که میتواند هزینه های نگهداری را افزایش دهد . آنها همچنین وزن ساختار متصل را افزایش می دهند و همیشه در محیط های با مقاومت بالا مؤثر نیستند.

انتخاب نوع فلز مناسب

یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری از خوردگی فلزات ، استفاده از فلز مقاوم در برابر خوردگی مانند فولاد ضد زنگ ، دوبلکس ، سوپر دوبلکس ، آلیاژ نیکل یا ۶%مولی است.

اصلاح طراحی در جلوگیری از خوردگی فلزات

اصلاحات طراحی باعث جلوگیری از خوردگی فلزات شده و به بهبود دوام هر پوشش ضد خوردگی محافظ موجود کمک میکند. در حالت ایده آل ، طرح ها باید از به دام افتادن گرد و غبار و آب جلوگیری کنند . اطمینان از دسترسی به فلز برای نگهداری منظم نیز باعث افزایش طول عمر میشود.

جمع بندی

در این مقاله از سایت به بررسی بهترین راهکارهای جلوگیری از خوردگی فلزات پرداختیم و تمامی موارد و نکات را برای شما عزیزان شرح دادیم. شرکت کیمیاگران مبین ری در تولید چربیگیر ، پوشش های فسفاته و محصولات خودرویی خود نیاز مشتریان را مد نظر قرار میدهد . شما میتوانید تمامی این محصولات را در منوی سایت مشاهده بفرمایید. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید از شما عزیزان کمال تشکر را داریم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای